Kontakt: GG 6604464, info@kaszmirpaszmina.pl, +48 (71) 354 1053, +48 509 34 35 37. Poniedziałek-piątek 900-1700
Koszyk  
Jamawar 11

Kliknij w duże zdjęcie aby obejrzeć największe powiększenie.
44.00zł
Niedostępny
Materiał: bawełna + wiskoza
Rozmiar: 200cm x 70cm

Jamawar Kopia

Jamawary z Kaszmiru mienią się kolorami natury umiejętnie zaklętymi w tkaninę. "Jama" oznacza szatę, a "war" to miara, około metra. Szal wykonany został z bawełny i wiskozy. Na materiale nadrukowany jest kolorowy wzór kwiatowy z charakterystycznym motywem paisley (nasiona palmy).
Drukowane szale przyciągają oko interesującymi deseniami i żywymi kolorami. Są idealne zarówno do eleganckich jak i swobodniejszych ubrań.

Pranie:
Najlepiej prać ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu.

Historia Jamawar

Oryginalny Jamawar wykonywany jest z delikatnej wełny lub paszminy, czasami z dodatkiem jedwabiu. Sztuka tkania Jamawar jest trudna i wymaga dużej wprawy. Do pojedynczego wątku tkaniny używa się wielu czółenek z różnymi kolorami. Na szalu może znajdować się do 50 różnych barw: najbardziej popularnymi kolory to zard (żółty), sufed (biały), mushki (czarny), ferozi (turkusowy), ingari (zielony), uda (purpurowy), gulnar (karmazynowy) i kirmiz (szkarłat). Sporządzenie każdego Jamawar wymaga miesięcy ciężkiej pracy, zaś każdego dnia przybywa nie więcej niż cal materiału z czterdziestoośmiocalowej szerokości.

Zobacz sztukę wytwarzania oryginalnego Jamawar z paszminy, proszę przewinąć do 6 minuty 15 sekundy

Dawniej królowie i możni kupowali tkaninę na metry, nosili jako suknie lub używali jako narzuty na ramiona lub jako szalu. Dziś oryginalne Jamawary to najbardziej luksusowe szale na świecie.

Tło historyczne
O sztuce tkania Jamawar powiada się, że przybyła do Kaszmiru z Persji wiele stuleci temu. Od tego czasu rozwinęła się i przyniosła wspaniałe owoce, osiągając wyżyny kunsztu w czasach imperium Wielkich Mogołów. Jednym z jej największych popleczników był cesarz Akbar, który sprowadził wielu tkaczy z Wschodniego Turkiestanu do Kaszmiru.

Na początku XIX wieku sztuka tkania Jamawar uległa zasadniczej zmianie. Do ozdabiania i upiększania wełnianych deseni zaczęto używać haftu. Na wielu szalach odtworzono wełniany deseń tak umiejętnie, że ciężko te wzory od siebie rozróżnić.

Koniec XIX stulecia przyniósł niestety upadek sztuki tkania Jamawar. Rozwijała się ona najlepiej, kiedy czas i cierpliwość rzemieślników nie znały granic. Gdy byli oni objęci wspaniałomyślnym i mądrym patronatem, perfekcyjna jakość ich pracy przynosiła im wiele satysfakcji i wystarczającą ilość pieniędzy. Czasy urbanizacji, industrializacji i wciąż szybsze tempo życia zmieniły wszystko, sprowadzając wspaniałą sztukę do kategorii reliktu. Jamawary przetrwały tylko jako wartościowe i cenione antyki w wielu domach i muzeach.

Odrodzenie sztuki
W dzisiejszych czasach rząd Indii pracuje nad wskrzeszeniem sztuki Jamawar dzięki powołaniu do życia centrum tkactwa Kanihama w Kaszmirze.