Kontakt: GG 6604464, info@kaszmirpaszmina.pl, +48 (71) 354 1053, +48 509 34 35 37. Poniedziałek-piątek 900-1700
Koszyk  
Czym jest paszmina?

Kozy z Himalajów

Słowo "paszmina" pochodzi od perskiego terminu "pashm" oznaczającego wełnę pewnego szczególnego gatunku kóz.

Kozy Chyangra żyją w jednym z najsurowszych regionów naszej planety, w górskich regionach Nepalu, Tybetu i Azji Centralnej, na wysokości powyżej 4500 metrów. Szata roślinna jest tam bardzo znikoma, wieją porywiste wiatry a temperatura dochodzi do -40°C. Swoje przetrwanie gatunek zawdzięcza niezwykłym właściwościom okrywy włosowej.

Sierść kozy Chyangra składa się z dwóch warstw. Górna, złożona ze sztywnego i szorstkiego włosia, dobrze chroni przed wiatrem. Dolna, niezwykle delikatny puch  o niesamowitych właściwościach grzewczych, od stuleci dostarcza surowca na najbardziej pożądane szale świata.

Niezwykły włos

Włos pozyskiwany jest latem, gdy kozy schodzą z wyższych partii gór i tracą sierść, ocierając się o krzewy i skały. Sierść zbierana jest ręcznie i selekcjonowana. W ten sposób jedno zwierzę dostarcza rocznie ok. 180 g wełny, z czego do przetworzenia nadaje się zaledwie połowa. Trzy kozy dostarczają rocznie ilość surowca, z której dałoby się utkać niewielki szalik.
Włosie puchowe Chyangra jest bardzo cienkie - jego grubość wynosi 15 - 19 mikronów, czyli ok. siedem razy mniej niż grubość ludzkiego włosa. Zrobiony z niego szal bez trudu da się przeciągnąć przez pierścień.